Rosa Liksomin Väylä uutena yhteistuotantona

Mediatiedotteet | 8.4.2025

Vapaa Teatteri, Teatteri Jurkka, Lahden Kaupunginteatteri ja Tampereen Työväen Teatteri tuottavat yhteistyössä Rosa Liksomin romaaniin Väylä perustuvan esityksen. Esityksen dramatisoi, ohjaa ja lavastaa Mikko Roiha, äänisuunnittelijana toimii Jani Rapo, pukusuunnittelijana ja produktioassistenttina Rosa-Maria Perä. Valokuvauksesta ja teknisestä rakentamisesta vastaa Juho Uusitalo, graafisesta suunnittelusta Saana Inari.

Produktio nähdään ensi-illassa Teatteri Jurkassa 2.10.2025, Lahden Kaupunginteatterissa 30.10.2025 sekä Tampereen Työväen Teatterissa 15.1.2026. Lisäksi esitys nähdään Kajaanin Runoviikolla 6.7.2025.

Rosa Liksom – Mikko Roiha

VÄYLÄ

Lapin sota on alkamassa. Nuori tyttö kuljettaa lehmiä turvaan Ruotsin puolelle. Pakolaisvirrassa juhlivat kaaos ja kohtuuttomuus. Vaellus tekee luonnonluomat tasavertaiseksi – niin kansat, ihmiset kuin eläimetkin. Samalla se on lupaus aikuiseksi tulemisesta, uudesta identiteetistä, matkasta sinne, missä on toisenlaista. Kaikessa kukkii murre, mustasta valkeaan leikkaava kieli, sen alla kadonneen äidin etsintä.

Rosa Liksomin romaaniin pohjautuva esitys jatkaa Mikko Roihan dramatisoiman ja ohjaaman Ei kertonut katuvansa-produktiossa käynnistynyttä sarjaa, jossa sotien aiheuttamia olosuhteita käsitellään naisten näkökulmasta. Väylän esittää sukupolvensa vahvimpiin tähtiin kuuluva näyttelijä Ella Mettänen.

Dramatisoinnin tekijänoikeuksia valvoo Agengy North.

Tampereen Työväen Teatterin lipunmyynti alkaa syksyllä 2025.

Pressikuvat

Lisätietoja:
Mikko Roiha roiha@me.com

Haastattelupyynnöt myös:
viestintäpäällikkö Sari Andersson, sari.andersson@ttt-teatteri.fi, 0505969069